Snowmobile windshield (central part) BRP LYNX COMMANDER 900 ACE 2020-
#BRP LYNX утилитарные 2012-2020г. (LYNX 59YETI, 69YETI, RANGER, X-TRIM COMMANDER…) #Ветровые стекла для снегоходовWindshield for a snowmobile (similar to the original). Made of shock-resistant frost-resistant plastic - monolithic polycarbonate (MPK). Has a high resistance to fracture and strong wind loads. Serves as a good protection for the snowmobiler from wind, snow, blows against branches and oncoming objects.
Possesses high plasticity, which remains even at the lowest temperatures, therefore it is suitable for use in all weather conditions.
Thanks to double-sided UV protection, it has excellent anti-reflective properties. Does not turn yellow over time.
| Description | стандартное |
| Applicability | BRP LYNX COMMANDER 900 ACE 2020- |
| Windshield Type | Basic (OEM analogue) |
| Materials | Plastic |
| Plastic | Monolithic polycarbonate (PC) with UV protection in both sides (more...) |
| OEM | AODES: 18514110010; BRP: 517306868 |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 1.3 kg |
| Package size | 150×655×740 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Height | 740 mm |
| Thickness | 0.118 ″ |
| Height | 29.134 ″ |
Стекло ветровое снегохода (центральная часть), без боковых дефлекторов и прижимной планки (суппорта)
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!