Polyurethane damper 40*13*65
#Bushings and washers, cylindrical #Пружины полиуретановыеLong-life, wear-resistant polyurethane damper - cylindrical bushing. Possesses high elasticity and vibration resistance. Easily tolerates mechanical stress without deformation, as well as temperature changes.
High oil and petrol resistance, resistance to gasoline, fuels and lubricants, aggressive media, corrosion. Not subject to aging.
In terms of properties and service life, it surpasses rubber analogs several times.
>| Description | демпфер в штампе (цилиндрическая втулка) |
| Applicability | Листоштамповочное производство |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PU54 |
| Hardness | 80 Units Shore A |
| Operating temperature | -30°C to +90°C |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.086 kg |
| Package size | 40×40×65 mm |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!