Small shovel clamp on a metal tripod stand, 25-35
#Universal clamps (high base "tripod") #Крепления для ломаThe specially designed stand allows you to conveniently fix the tool on an uneven surface at the desired angle (for example, on the body of a snowmobile).
Consists of two independent products: a durable polyurethane shovel mount and a metal stand (tripod). The mount can be detached from the stand at any time if it is not needed. Or complete a stand with a polyurethane mount of a different diameter.
The original height of the metal tripod stand is 75 mm. The mount is installed on it at an angle of about 12 degrees. During installation, the height of the stand can be adjusted from 5 mm to 75 mm.
Fastening made of elastic polyurethane does not damage the tool, it tolerates stretching and repeated bending well without destruction. Does not absorb dirt, easy to clean. Oil and petrol resistant.
The frost resistance and weather resistance of the fastener allows it to be used for transportation and storage of the tool both inside and outside the vehicle.
| Applicability | For FISKARS Solid Shovel, Small Shaft Shovel, Flashlight |
| Materials | Polyurethane, metal |
| Applicable diameter range | 25-35 mm |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.162 kg |
| Package size | 110×120×70 mm |
The distance from the surface and the angle of inclination are adjustable during installation. Each tripod stand has three mounting holes and additional notches for convenient folding. <br> Fastened with screws, self-tapping screws.
| Mounting Kit | Not included |
| Number of mounting holes | 3 |
Installation will be easier with these items
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!