Feet bumper (polyurethane) D25*d21*h16
Anti-slip, anti-vibration foot made of wear-resistant, elastic polyurethane. It is securely attached to the surface of the case, prevents the device from sliding over the surface on which it is installed.
Has increased anti-vibration properties, is an excellent shock absorber and dielectric.
Does not damage the surface on which the device is placed, protects it from scratches and abrasions. Has no unpleasant odor.
Long-lasting, does not dry out over time like rubber and does not crack like plastic. Resistant to aggressive environments, moisture, low temperatures.
| Applicability | For housings of electronic equipment, devices for replacing rubber and plastic. |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PU54 |
| Hardness | 80 Units Shore A |
| Operating temperature | -30°C to +90°C |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.008 kg |
| Package size | 25×25×17 mm |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!