Cartridges holder (ammo tray, bullet casing stand) D15mm
#Gun cartridge holdersDesigned for equipping casings and placing rifled cartridges. You can use a stand for the unused cartridges left after the hunt, if your own cardboard boxes are damp and become unusable, torn.
You can sort cartridges by length, size (number) of shot, manufacturer. The transparent material of the stand allows you to see all the cartridges at the same time and conveniently select the ones you need. The absence of roughness on the inner surfaces of the cells simplifies and speeds up the placement of cartridges.
Provides a stable position of the casings during the process of equipping cartridges at home. The substantial depth of the cell does not allow the sleeves to fall off during awkward movement, and the additional platform in the middle will prevent the cartridges from skewing, standing at an angle.
Using the stand, it is possible to carry cartridges in groups of 20.
The stand is made of durable plastic and won't shatter if accidentally dropped.
| Applicability | 20 slots for rifled cartridges |
| Materials | Plastic |
| Plastic | Monolithic polycarbonate (PC) with UV protection in both sides (more...) |
| Applicable diameter range | 0-15 mm |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.151 kg |
| Package size | 135×160×62 mm |
140*160*55mm, cell depth 51mm, hole diameter 15mm
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!