Upper spring cushion, front suspension, +35 mm
| Description | GRAND CHEROKEE ZJ (93-98) |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PW54 |
| OEM | Chrysler: 52087767 |
| Hardness | 80 Units Shore A |
| Operating temperature | -30°C to +90°C |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.34 kg |
| Package size | 67×105×105 mm |
| Image | Designation | Hardness | Colour | Operating temperature | Stock availability | Price |
| PW54/K80/светло-зеленый | 80 Units Shore A | green | -30°C to +90°C | + | US $21.94 (1 558 ₽) | |
| PU54/K80/темно-зеленый | 80 Units Shore A | green | -5°C to +90°C | + | US $23.09 (1 640 ₽) |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




Nizamutdinov Nail 4.0 05.18.2025 13:43
Очень жёсткая проставка, до этого стояла поставка с фторопласта, думал все таки полиуретан будет мягче, а они очень похожи по твердости, нет намека даже на амортизационные свойства, которые стоят в стоке завода изготовителя - изоляторы с металла обрезиненные..
Просьба к изготовителю сделать изолятор по свойствам сайлент блока !
Этот отзыв был полезен? 0 0
Благодарим вас за отзыв! Основное назначение этой подушки - изолирование друг от друга двух металлических частей, пружины и опорной чашки. Основная функция - недопущения скрипа в данном узле. Амортизационные свойства в подвеске обеспечиваются преимущественно параметрами амортизаторов и жесткостью пружин, а в данном месте они должны быть минимальны. Любой материал с низкой твердостью будет просто "расплющен" после установки на автомобиль и может возвратиться в исходное состояние только при полёте автомобиля. Кроме того, значительно увеличится "валкость" автомобиля.