Spring spacer, rear suspesion (lift +25 mm)
#Spacers TOYOTA| Description | RAV4 ACA3#, ALA3# |
| Applicability | TOYOTA RAV4 ACA3#, ALA3# |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PU54i |
| OEM | Citroen/Peugeot: 5164 36, 5164.36, 5165.30, 516436, 5165 30, 516530; Toyota: 48257-42030 |
| Hardness | 80 Units Shore A |
| Operating temperature | -30°C to +90°C |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.16 kg |
| Package size | 43×98×98 mm |
| Image | Designation | Hardness | Colour | Operating temperature | Stock availability | Price |
| PW54/K80/светло-зеленый | 80 Units Shore A | green | -30°C to +90°C | + | US $14.08 (1 000 ₽) | |
| PU54i/K80/темно-зеленый | 80 Units Shore A | green | -30°C to +90°C | + | US $14.08 (1 000 ₽) | |
| PU54i/K90/синий | 90 Units Shore A | blue | -30°C to +90°C | — | US $14.08 (1 000 ₽) |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




Павел 1.0 07.31.2025 01:28
С этими проставками пружины сползли и уперлись в шпильки крепления задней балки. Задрали задние рычаги и задние привода. За выпуск такого говна сажать надо.
Пружины установлены правильно как с завода.
Этот отзыв был полезен? 0 0
Павел, здравствуйте! Нам искренне жаль, что произошла такая неприятность. Нам необходимо разобраться в ситуации и понять в чем проблема. Напишите, пожалуйста, более подробно информацию для наших специалистов по качеству: https://polyurethan.ru/claim/. Они с вами свяжутся.