Сальник манжета ДУ 24,7мм ELAFLEX ED 079 PU LT низкотемпературный
#Уплотнения ELAFLEX| Applicability | сальник в поворотную и разрывную муфту |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PU54 |
| Hardness | 92 Units Shore A |
| Operating temperature | -50°C to +90°C |
| Seal Type | Rod Seal |
| Installation in concealed channels | yes |
| Seal Application System | hydraulics |
| Seal direction | one-way |
| Number of Components | 1 |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.002 kg |
| Package size | 36×36×5 mm |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




Эдуард 12.23.2025 21:02
Брали манжеты на пробу, для использования вместо оригинальных манжет ED 079 LT.
Они заметно отличаются от оригинала не в лучшую сторону:
- оригинал заметно эластичнее;
- размеры, в том числе посадочные не соответствуют оригиналу;
- при установке манжеты в муфту она вращается с заметно большим усилием чем с оригиналом;
- при -40С на некоторых муфтах есть протечки через уплотнения;
- шероховатость уплотнительных поверхностей на оригинале ниже.
В том виде как есть - манжету лучше не использовать.
Но если подкорректировать размеры и увеличить эластичность материала, я думаю можно получить вполне работоспособное изделие.
Этот отзыв был полезен? 0 0
Эдуард, спасибо за ваш отзыв и конструктивный подход! Мы всегда приветствуем практические предложения от покупателей по совершенствованию продукции. Обязательно передадим ваши пожелания для дальнейшей работы нашим технологам!