Snowmobile windshield, Arctic Cat M800, F800, F1100, M1100
| Description | thickened |
| Applicability | ARCTIC CAT M800, F800, F1100, M1100 |
| Windshield Type | Basic (OEM analogue) |
| Materials | Plastic |
| Plastic | Monolithic polycarbonate (PC) with UV protection in both sides (more...) |
| OEM | Arctic Cat: 6606-376, 6606-481, 6606-482, 6606-578, 6606-647 |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.4 kg |
| Package size | 520×400×165 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Height | 295 mm |
| Thickness | 0.118 ″ |
| Height | 11.614 ″ |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




Алексей 5.0 11.28.2025 15:26
Отлично.
По креплениям чётко. Посмотрим как поведет себя на морозе
Этот отзыв был полезен? 0 0
Алексей, благодарим вас за отзыв и высокую оценку нашей работы! По фото видно, что стекло действительно отлично село на вашего Кота / ARCTIC CAT. Спасибо, что поделились своим впечатлением!
Михаил 5.0 09.29.2025 12:20
Встало идеально, качество на высоте!
Этот отзыв был полезен? 0 0
Михаил, благодарим вас за высокую оценку качества стекла МПК и отличные фото! Для нас важно, насколько качество ветровых стекол, которые производит Полиуретан, соответствует ожиданиям покупателей. Ваш снежик выглядит просто потрясающе!