Windscreen for the IRBIS TUNGUS snowmobile (70cm, 3mm, MPC)
Oversized windshield for the IRBIS TUNGUS snowmobile. Made of high-strength, monolithic polycarbonate with glued edging. Provides good visibility, wind protection and comfort when driving in woodlands.
Resistant to wind and shock loads, the windshield effectively protects the snowmobile driver from wind currents and absorbs the shock load from oncoming objects such as branches, pieces of ice and snow. It can be operated at the lowest temperatures without losing its properties.
The visor has a double-sided protective UV coating, so that over time it does not turn yellow from the sun, does not lose its transparency and does not crack. Retains its appearance and quality over a long service life.
| Description | high, wide |
| Applicability | IRBIS TUNGUS 400, IRBIS TUNGUS 500L, IRBIS TUNGUS 600L, SHARMAX SN 550 |
| Windshield Type | Improved Model |
| Materials | Plastic |
| Plastic | Monolithic polycarbonate (PC) with UV protection in both sides (more...) |
| OEM | IRBIS: 4640030823291 |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 2 kg |
| Package size | 820×300×770 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Height | 700 mm |
| Width | 820 mm |
| Thickness | 0.118 ″ |
| Height | 27.559 ″ |
| Width | 32.283 ″ |
To install the windshield, you will need additional mounting hardware, which you must determine and purchase yourself.
| Number of mounting holes | 5 |
Installation will be easier with these items
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!