Snowmobile windshield, BRP GRAND TOURING 900ACE 2019, GRAND TOURING 600R-ETEC 2019
#BRP SKI-DOO утилитарно-туристические (EXPEDITION, GRAND TOURING, GTX, LEGEND…)| Description | high (+ 10cm), the central part of the windshield without side deflectors and a pressure plate (caliper) |
| Applicability | BRP GRAND TOURING 900ACE 2019, GRAND TOURING 600R-ETEC 2019 |
| Windshield Type | Improved Model |
| Materials | Plastic |
| Plastic | Monolithic polycarbonate (PC) with UV protection in both sides (more...) |
| OEM | BRP: 517306901 |
| Node OEM | BRP: 517306899 |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 1.6 kg |
| Package size | 170×545×865 mm |
Increased in height relative to normal by 10cm
| Thickness | 3 mm |
| Height | 860 mm |
| Thickness | 0.118 ″ |
| Height | 33.858 ″ |
центральная часть стекла без боковых дефлекторов и прижимной планки (суппорта)
| Number of mounting holes | 8 |
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!