Sleeve plug 90 D 90 x H 30
Elastic, resilient, wear-resistant polyurethane cylinder liner plug. Due to the properties of the material, it provides maximum adhesion to the surface of the liner and the required level of sealing.
Not subject to surface cracking, mechanical damage, deformation, abrasive wear. Easily withstands significant changes in temperature and pressure.
Resistant to aggressive media and corrosion. Low tendency to contamination.
Polyurethane plugs have greater durability and much lower abrasion than rubber counterparts. Their use significantly increases the service life of all equipment.
| Applicability | Hydraulic cylinder of the section of the interoperational stock of blanks |
| Materials | Polyurethane |
| Polyurethane brand | PU54 |
| Hardness | 72 Units Shore A |
| Operating temperature | -30°C to +90°C |
| Manufacturer | LLC Polyurethan |
| Country of production | Russia |
| Weight | 0.091 kg |
| Package size | 90×90×30 mm |
Большой диаметр конуса 90мм, малый диаметр конуса 73,9мм, диаметр внутренней выемки 69,4мм, глубина выемки 21,5мм, общая толщина изделия 30мм
We carry out international delivery of goods in quantities from 1 piece. Delivery cost is not added to the price of goods and is to be paid separately. It depends on cargo weight, destination, and type of delivery.
During the checkout process, you will be offered a list of the delivery methods available for this order with the calculation of the time and cost. In case you have any difficulties choosing delivery type or just have no preferences, you can select a variant “I don’t know”, and we will advice you the most appropriate type of delivery.
Most carrier companies provide a function of parcel tracking system. We will email you parcel number after the shipment, so that you will be able to track your parcel online. Shipment information (date and tracking number) will be also placed in comments to your order.
We are doing our best to have your order promptly delivered, however we apologize in advance for any inconvenience, as delays may occur because of the custom procedures. We strongly advice you to get information about your country’s custom office before ordering and checkout.




No comments yet. Be the first!